Szanowni Państwo!

Jedną z możliwości porównywania gimnazjów mogą być tzw. surowe wyniki egzaminów gimnazjalnych. Ale czy jest to miarodajny sposób? Uważam, że nie. Są przecież gimnazja, do których przychodzą uczniowie z bardzo wysokimi wynikami sprawdzianu w klasie VI, ze świadectwami "z paskiem" i wielką chęcią do "pochłaniania wiedzy". Z taką młodzieżą osiągnąć świetny wynik egzaminu gimnazjalnego nie jest trudno! Natomiast pracować w zespole uczniowskim, który nie ma motywacji do nauki jest niezwykle ciężko. Nie może zależeć tylko nauczycielom na tym, aby dzieci osiągnęły jak najwyższe wyniki w nauce (podczas konkursów przedmiotowych, na świadectwie i egzaminie). Potrzebna jest pomoc rodziców i przede wszystkim samych gimnazjalistów...

Jeżeli chodzi o surowe wyniki egzaminów my mamy się czym poszczycić. Otóż dzięki podejmowanym w szkole działaniom średnia wyników osiąganych w wielickim gimnazjum zawsze przekracza średnią gminy, powiatu, województwa i kraju.

Drugą możliwością porównywania gimnazjów jest tzw. edukacyjna wartość dodana (EWD). EWD wielickiego gimnazjum stale rośnie. Świadczą o tym fakcie informacje zawarte w dołączonej poniżej prezentacji pt. "EWD Gimnazjum w Wieliczce". Na stronie internetowej www.ewd.edu.pl (zakładka "Wskaźniki Gimnazjum", potem "Wyszukiwarka szkół") są pokazane trzyletnie wskaźniki EWD obliczone na podstawie wyników egzaminacyjnych z lat 2006-2016. Jakże miło plamkę, odpowiadającą naszemu gimnazjum, od wielu lat w całości widzieć w ćwiartce pt. „szkoła sukcesu” !

Zatem... GIMNAZJUM W WIELICZCE JEST SZKOŁĄ SUKCESU!

Dodam, że ścieżka postępowania z zawartością witryny www.ewd.edu.pl (przedstawiona w akapicie powyżej) daje możliwość porównywania ze sobą wyników EWD różnych szkół. W dołączonej prezentacji pt. "EWD Gimnazjum w Wieliczce" zostało to przeze mnie dokładnie przedstawione.

Na czym polega ta miara oceny (EWD) jakości pracy szkoły? Na to pytanie odpowiem zapraszając Państwa do przeglądnięcia przygotowanej przeze mnie i "zawieszonej" niżej prezentacji pt. "EWD - teoria".

Ilona Dziuba

Zobacz prezentacje:

1. "EWD - teoria",

2. "EWD Gimnazjum w Wieliczce".